Pozytywna Sfera
Blog,  Poradnik

Przemoc

Przemoc..

To „wywieranie wpływu na proces myślowy, zachowanie lub stan fizyczny osoby pomimo braku przyzwolenia tej osoby na taki wpływ w celu uzyskania jakiegoś istotnego zasobu. W odróżnieniu od agresji cechuje się intencjonalnością, racjonalnością i jest działaniem przemyślanym, a często także grupowy” – tak pisze wikipedia.

Przemoc fizyczna jest widoczna

Z czym kojarzy nam się przemoc. Przeważnie pierwszą myślą będzie, że przemoc to bicie. To znęcanie się fizyczne nad słabszą osobą, zadawanie bólu, klaps. Przemoc jest wtedy, kiedy na twarzy są siniaki. Może widzicie ją w postaci cicho przemykającej sąsiadki; albo słyszycie za ścianą. Przemoc fizyczna jest widoczna, jest głośna, jest namacalna….

Eksperyment

Pewna nauczycielka z Wielkiej Brytanii, zrobiła eksperyment. Wzięła ze sobą dwa jabłka; oba ładne, czerwone, smakowite. Jednak jedno obiła tak aby z zewnątrz nie było nic widać, ale żeby w środku było całe posiniaczone i obtłuczone. Weszła do klasy i pokazując dzieciom oba owoce poprosiła aby powiedziały co o nich sądzą. Dzieci stwierdziły, że są śliczne, czerwone, na pewno smaczne, słodkie itp. Następnie, poprosiła aby jedno z nich zaczęli obrażać. Padły słowa jak: jesteś brzydkie, głupie, na pewno gorzkie, nie lubię cię, jesteś tu zbędne itp. Potok przykrych słów. Kiedy dzieci skończyły nauczycielka przekroiła oba jabłka. Oczom dzieci ukazał się pewny obrazek. Jeden owoc był piękny i soczysty w środku. Drugi, ten o którym mówiły źle, cały czarny, poobijany i odrzucający. Nauczycielka spytała co myślą widząc te różnice. Jak się czują teraz widząc, co spowodowały ich słowa.

Jest to wspaniałe ćwiczenie, które można wykorzystać w domu, w przedszkolu czy szkole. Idealny sposób aby pokazać jak nasze słowa potrafią ranić. Tyczy się to również dorosłych.

Zwykłe rzucone w złości:

– cicho bądź

– liczę do trzech

– czego chcesz

– idź stąd

– do pokoju

Czy, usłyszane przeze mnie kiedyś w parku: zostawię cię tu zaraz! Mam cię dość!

A teraz zamknijcie oczy i wyobraźcie sobie to małe dziecko jak takie jabłko. Każde rzucone w złości słowo to jedno obicie w środku. Tak, ja wiem emocje, złość, zabieganie. Powiecie, to tylko słowa, zapomni przecież to tylko dziecko.

Dzieci są cudowne! To takie wspaniałe gąbki, które chłoną i rozumieją więcej, niż nam się wydaje dodatkowo biorąc wszystko dosłownie.

Zapamietajcie jedno! Jeśli będziemy często powtarzać słowa, których nie przemyślimy, zaczną w nie wierzyć. Zaczną nam znikać i chować się przykrywane słowami, które ranią.

– Słyszysz co do ciebie mówie!

– Czy ty rozumiesz co mówię!

– Ile razy mam powtarzać

– Inni jakoś zrozumieli

– Spójrz na niego, jaki zdolny i wysportowany!

– Doceń co dla ciebie robię!

– Ja w twoim wieku…

– Czego znowu nie rozumiesz!

To również jest przemoc. Czasami przemoc psychiczna jest dużo gorsza od fizycznej. Dlaczego? Bo jej nie widać na pierwszy rzut oka. Zwróćcie czasem większą uwagę na to ciche, nie przeszkadzające nikomu dziecko. To dziecko, które wykonuje wszystkie polecenia bez słowa sprzeciwu. Pomyślicie jest super grzeczne! Woow.. może i tak. A może jest zastraszone, przerażone, bez poczucia własnej wartości. Nie omijajcie dzieci, które nie stwarzają problemów bo są zbyt głośne czy krnąbrne. Czasami właśnie ta cicha istota potrzebuje naszej pomocy, bo sama o nią nigdy nie poprosi. Ofiara przemocy może też póść w inną stronę i powielać model, który przyniesie z domu. To często te dzieci, które biją, krzyczą, obrażają, okazują brak szacunku do kolegów i osób od siebie starszych. Tym, dzieciom też nie dawajcie kar – pomóżcie im bo tego potrzebują bardziej.

Przedszkole to fundament

Przedszkole jest fundamentem, który pozwoli dzieciom mocno stanąć na nogach. To ten moment w ich życiu, który rysuje ich jestestwo na przyszłość. Te 4 lata mogą zrobić bardzo dużo, a mądry nauczyciel wypuści w świat dzieci pewne siebie, okazujące szacunek, nie bojące się popełnić błędu czy zapytać. Nie, nie mówię, że nauczyciel jest od wychowywania – absolutnie nie! Od tego jest dom; jednak nie każdy dom to trampolina. Przykrym faktem jest to, że widzicie tylko szczyt góry lodowej jakim jest każde dziecko i nie macie wpływu na to co dzieje się za zamkniętymi drzwiami. Wy możecie jedynie dać namiastkę bezpieczeństwa i spróbować wmurować w ich wiotki fundamet trochę mocniejszą podporę.

Czemu?

Czemu taki temat dziś? Bo odkryłam cos cudownego. NVC – porozumienie bez przemocy. Bez tej fizycznej i bez tej psychicznej. NVC otworzyło mi oczy, nie wiedziałam, że sama czasami używałam zwrotów i słów, które kawałek po kawałku zamieniają moje cudowne jabłka w te obite i nieładne.

NVC

Czym jest porozumienie bez przemocy?

Bardzo ogólnie mówiąc, to specjalny rodzaj komunikacji który zakłada zwracanie uwagi na potrzeby swoje i rozmówcy. To empatyczny sposób rozmowy i odbioru komunikatów od innych; to wyrażanie siebie bez krytyki i osądu z uczuciami i poszanowaniem potrzeb.

To tak bardzo ogólnikowo, ale obiecuję, że napiszę obszerniej z czym się je NVC.

Dbajcie o siebie.